E-aineistojen käytössä tuetut Internet-selaimet ovat:
Internet Explorer ei ole enää tuettujen selainten listalla. Aineistojen palveluntarjoajat päivittävät tietokantojen tietoturvaa ja käyttöliittymiä, joten yhteensopivuutta vanhan IE-selaimen kanssa ei voida enää tukea.
E-aineistojen käyttö saattaa estyä jos käyttämäsi selain ei salli kaikkia aineistojen tarvitsemia käyttöoikeuksia. Selaimen on sallittava:
Mikäli jokin tietokanta tai e-aineisto ei aukea, ilmoita asiasta kirjastoon. Muista lisätä viestiisi ongelman mahdollisimman tarkka kuvaus.
Mikä on salasana Finnaan? Mistä saan sen?
Miten voin palauttaa lainoja, jos kirjasto on kiinni?
Palautuslaatikot kirjaston ulkopuolella (palautuslaatikot tyhjennetään vain aamuisin)
Kotimaiset artikkelit
Tee tiedonhaku LUC-Finnan Kotimaisia artikkeleita (Arto) -haulla. Hakutulosessa on mukana myös yleisaikakauslehtien artikkeleita. Kun lisäät hakusanksi "jufo:1" tai "jufo:2", hakutulos rajautuu tieteellisiin lehtiin.
Suomessa on käytössä julkaisufoorumijärjestelmä, jossa tieteelliset lehdet on luokitettu kolmelle jufo-tasolle, 1 = perustaso; 2 = johtava taso; 3 = korkein taso. Voit halutessasi tarkistaa lehden jufo-tason Julkaisufoorumin julkaisukanavahaulla. Katso esimerkki
Kansainväliset artikkelit
Tee tiedonhaku LUC-Finnan Kansainväliset e-aineistot -haulla. Rajaa hakutulosta ruksaamalla "Vertaisarvioitu".
Monissa tieteellisissä lehdissä on käytössä vertaisarviointimenettely, jossa saman alan asiantuntijat arvioivat artikkelin sisältöä ja julkaisukelpoisuutta. Katso esimerkki
Lapin korkeakoulukirjasto
|
Aukioloajat |
Osoitteenmuutos |